Konut Kredi Faiz Hesaplaması Nasıl Yapılır ?

tarafından
34
Konut Kredi Faiz Hesaplaması Nasıl Yapılır ?

Ev sahibi olmak isteyip yeterli parası olmayanlar bankalardan konut kredisi almaktadır. Konut kredileri alınan evin değerine göre hesaplanmaktadır. Konut kredisi faiz hesaplaması bizzat bankalar tarafından yapılarak müşterilere sunulmaktadır. Konut ve diğer kredilerdeki faiz oranları bankanın yıllık cirosu, müşteri portföyü ve kar marjı dikkate alınarak belirlenir.
Bir kişi alacağı konutun maliyetinin ortalama yüzde 75’lik kısmını kredi olarak almaktadır. Banka alınan %75’lik bedelin üzerine faiz oranlarını, dosya masraflarını ve diğer giderleri ekler. Böylece müşterinin geriye ödemesi gereken miktar hesaplanır. Faiz oranları bankadan bankaya değişir. Bundan dolayı konut kredisi almadan önce çok iyi araştırma yapılmalıdır. Faiz oranları, geri ödenecek miktar ve vade sayısı kıyaslanmalıdır.

Konut Kredisi Faizi Hesaplaması Bankalara Göre Değişir

 

Bankalar 30 yıla kadar uzayan vadelerle konut kredisi vermektedir. 30 yıl gibi uzun süre müşterilerde taksitlerin az olacağı yönünde kanaatin belirmesine neden olur. Uygun taksit seçeneklerinin olması krediyle ev alma düşüncesini cazip hale getirir. Karar vermeden önce Konut kredisi faiz hesaplaması yapılmalı ve uzun vadedeki planlamanın doğru şekilde yapılması gerekir. Bankalar iki şekilde faiz oranı ilan ederler.

 

Birincisi sadece faiz oranıdır. Diğeri Masraflar Dahil Faiz Oranı olarak bilinen MDFO’dur. MDFO’ da Doğal Afet Sigortası, istihbarat masrafı, bireysel sigorta masrafları, Bireysel Yaşam Sigortası, dosya parası, Konut Sigortası, ekspertiz ücreti, kredi kullandırma ücreti ve avukat masrafı dahil edilir. Faiz oranına eklenen bütün masraflardan sonra hesaplama yapılır. Çıkan sonuç aylık taksitlere bölünür. Her banka aynı faiz oranını uygulamadığı gibi aynı sayıda takside bölmez.

 

Konut Kredisi Faiz Hesaplamasında Oranlar Nasıl?

Bankalar her yıl uygulayacakları faiz oranlarını kamuoyuna ilan ederler. Konut kredisi faiz hesaplaması geriye ödenecek miktarı etkileyeceğinden müşteriler için çok önemlidir. 2019 yılı itibariyle ülkemizdeki en düşük konut kredisi faiz oranı %0,98’dir. Bu oran %1.15’e kadar çıkmaktadır. Bankaların faiz oranları bu ikisi arasında değişmektedir. Fakat bu verilen rakamlar ilerleyen yıllarda değişecektir. Konut kredisi alırken faiz oranları kadar değişken olmasına da dikkat edilmelidir. Konut kredisi alınarak her ay belli taksitler ödenerek ve aynı zamanda kendi evinde oturarak konut sahibi olma imkanı verilir. Ödeme sıkıntısı yaşamamak için kişi hesaplamaları doğru yapmalıdır.